Znęceni słoneczną pogodą we środę 19 września 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 wyruszyli na rajd im. Władysława Orkana. Przemierzali szlaki: gorczańskie (dotarli do Polany Łapsowei, na Stare Wierchy) pienińskie (przeszli Drogą Pienińską do Czerwonego Klasztoru), tatrzańskie (dotarli do Murowańca, następnie – Czarnego Stawu Gąsienicowego). Natomiast klasa II GI przeszła szlakiem dawnego Zakopanego.
Wraz z wychowawczynią p. J. Fryźlewicz-Luberdą i p. E. Bogaczyk uczniowie odwiedzili najstarszy kościół zakopiański p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, potem Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – tu odnaleźli grób patrona szkoły Władysława Orkana i zapalili znicz „Dumacowi z Gorc”. Następnie przeszli i obejrzeli uroczą willę Atmę – należącą do Karola Szymanowskiego (młodopolskiego kompozytora, pianisty, pedagoga). Kolejnym punktem wędrówki była willa Czerwony Dwór - wspaniale wyremontowany budynek, w którym utworzono Centrum Kultury Rodzimej. Po obiekcie oprowadziła grupę p. Maria Frączysta, snując piękną opowieść o historii miejsca, właścicielach, ludziach kultury zamieszkujących willę (m. in. tu mieszkał i tworzył Stefan Żeromski). Zaprezentowała młodzieży eksponaty związane z rodziną Mardułów (p. Stanisław Marduła – jest prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem, wspaniałym lutnistą, pedagogiem; był obecny wraz z małżonką 15 sierpnia 2018 r. na uroczystościach rocznicowych w ZS nr 1).
Uczniowie zobaczyli bogactwo instrumentów, mebli wykonanych przez trzy pokolenia rodziny Mardułów. Mieli też okazję obejrzeć zbiór chust kobiecych zgromadzonych przez jednego z jurorów Festiwalu Ziem Górskich p. Rafaela Romero Cardenasa z Hiszpanii, a także trofea, jakie zdobywają podczas festiwalu zwycięzcy tej imprezy (organizowanej w Zakopanem od 50 lat). Prócz tego młodzież zobaczyła prace na szkle lokalnych artystów. Po tej uczcie dla zmysłów grupa udała się do Kuźnic, zwiedziła ekspozycję dot. hrabiego Zamoyskiego – właściciela tego miejsca oraz wystawę prezentującą kolekcję spreparowanych kręgowców Antoniego Kocyana pochodzącą z II połowy XIX wieku.
Na zdjęciach od Krupówek możecie zobaczyć uroczą owieczkę, która towarzyszyła grupie do Nowego Targu - to wielce przydatny gadżet: maskotka i poduszeczka w jednym.
Notka p. E. Bogaczyk; zdjęcia: z drogi do Murowańca i nad Czarny Staw Gąsienicowy - Katarzyna Gierat; ze spaceru po dawnym Zakopanem - Andrzej Kubacka.