Grupka fotografików z kl. I PFL pod okiem p. Tadeusza Śmiałkowskiego tym razem na warsztat wzięła prace artystów tworzących Niezależną Akademię Frenetyków. Uczniowie sfotografowali prace wystawione w Galerii BWA „Jatki” pod hasłem „Konfrontacja Frenetyków”.

Tym razem na zdjęciach pojawiają się detale tworzące dzieło artystyczne. Fragmenty, na które warto zwrócić uwagę zostały ukazane w rozmaitych odsłonach. Prace tęchnące radością, euforią zyskały w ten sposób nowy wymiar.

Uwiecznione na zdjęciach dzieła były autorstwa: Dawida Kędzierskiego, Magdaleny Sięki-Kędzierskiej, Grzegorza Kijanki, Michała Mroczka, Janiny Myronovej, Tadeusza Króla, Sylwii Kurpińskiej, Katarzyny Góry, Gabriela Szyrszenia, Agnieszki Rokickiej, Agnieszki Majki, Pawła Dziury, Sebastiana Warszawy, Wioletty Buczek-Warszawy.

Podziękowania dla Galerii BWA „Jatki” za umożliwienie wykonania zdjęć na wystawie „Konfrontacja Frenetyków”.

czytaj więcej

Uczniowie z klasy I PFL  pod okiem p. Tadeusza Śmiałkowskiego zmierzyli się ze specyficznym rodzajem fotografowania – wykonywaniem zdjęć dzieł sztuki. Dzięki uprzejmości kierownik Galerii BWA „ Jatki” - p. Anny Dziubas, młodzież przyjrzała się „okiem fotografa” zgromadzonym pracom Jana Jubaala Wasińskiego.

Uczniowie najpierw zwiedzili wystawę Wasińskiego awangardowego łódzkiego artysty zorganizowaną w galerii pod hasłem „Mundi Curiosa”. Wystawione prace łączyły wiele motywów (z kultury, religii, alchemii…) przekształcając je w niezwykłą rzeczywistość, która w specyficzny sposób oddziaływała na oglądającego. Młodzi fotograficy starali się to uchwycić na swoich fotografiach.
Świat obrazów Wasińskiego utrzymany w żywej kolorystyce stał się wyzwaniem. Fotograficy musieli się też zmierzyć z właściwym wykorzystaniem źródeł światła. Każda bowiem praca była w galerii oświetlona inaczej niż w studio fotograficznym przedmioty przygotowane do sfotografowania. Efekty pracy można zobaczyć poniżej.

czytaj więcej

W kolejnej odsłonie prezentujemy modele Natalii Abram. Mocny neonowy kolor wkomponowany w czerń modeli, to interesująca propozycja dla miłośników nieszablonowych ubiorów. Prace Natalii były prezentowane w konkursach i na pokazach. Zawsze znajdowały uznanie oglądających, dlatego też posłużyły do stworzenia folderu „Neonowa noc”.

czytaj więcej

Młode projektantki z naszej szkoły tworzą wspaniałe modele, które wykonane w pracowniach szkoły zachwycają na pokazach i konkursach. W tej odsłonie prezentujemy prace Alicji Sulki. Jej fantazja jeśli chodzi o ubiory nie zna granic. W jej projektach widoczna jest fascynacja historią ubioru, która współcześnie nadal jest „trendy”. Zdjęcia zamieszczone poniżej posłużyły do stworzenia folderu zatytułowanego "Stara baśń".

czytaj więcej

WIOSNA!

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty! Te kultowe słowa piosenki Marka Grechuty idealnie pasują do poniższych kreacji. Skąd jednak zaczerpnęliśmy pomysł na tak niecodzienne marcowe przebudzenie do życia?

OD KONCEPCJI DO REALIZACJI

Inicjatorką wiosennego zamieszania stała się nasza koleżanka Zuzanna Borowicz. To właśnie ona wpadła na pomysł stworzenia tak cudownych stylizacji. Projekt, który nam przedstawiła - od razu pobudził nas do działania!

Przejście od koncepcji do realizacji nie zajęło nam dużo czasu, bo już następnego dnia byliśmy gotowi do pracy. Każdy przyniósł coś, co kojarzyło się mu z wiosną: począwszy od kwiecistych sukienek - na różnorakich ozdobach skończywszy.

czytaj więcej

 

według Eweliny Buby uczennicy Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu

Chociaż za oknem mróz i wiatr nie dają za wygraną - kalendarzowa wiosna już nadeszła. Powoli zaczynamy myśleć o kompletowaniu wiosennej garderoby, by zadość uczynić słonecznej pogodzie. Bo jak prognozują - w  tym sezonie akurat nie zabraknie nam słońca. A wszystko to za sprawą barwnych, pełnych witalności i kreatywności modowych hitów wiosny 2018. Czas więc przyglądnąć się trendom tego sezonu!

PONADCZASOWY TRENCZ

Ten rodzaj płaszcza chyba nigdy nie wyjdzie z mody! Wszystko to dzięki ponadczasowemu krojowi i  funkcjonalności. Pierwotnie trencz był produkowany przede wszystkim dla żołnierzy przez markę Burberry, a pojawił się już w latach 90. XIX wieku. Dzisiaj jest on już kultowy i przydaje szyku oraz elegancji. W tym sezonie najpopularniejszy będzie trencz w stylu safari - w kolorach piaszczystej pustyni i z wieloma kieszeniami oraz pagonami.

czytaj więcej

wg Gabrysi Komperdy uczennicy Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu

Spódnica - przeżytek?

Spódnica to jedna z najstarszych form ubioru. Może się wydawać, że jeśli ma już tyle lat, staje się niemodna. Nic bardziej mylnego! Projektanci co sezon ukazują nowe i inne oblicze spódnicy. A poza tym - jest to element ubioru dobry na każdą okazję.

Dlatego też my - uczniowie pierwszej klasy technikum o profilu technik przemysłu mody postanowiliśmy „zmierzyć się ze spódnicą” i stworzyć pierwsze, własne prace. Myśleliśmy, że to zadanie nie będzie trudne. Gdy zabraliśmy się do pracy, przekonaliśmy się ile trzeba włożyć wysiłku, aby otrzymać gotowy wyrób.

czytaj więcej

Wiosna, lato, jesień, zima - to nie tylko pory roku, ale również typy urody. Każdemu z nich przyporządkowane są konkretne kolory, w których dana osoba prezentuje się najlepiej. Poznaj więc dokładną charakterystykę typów urody w podziale na pory roku!

Podział typów urody według pór roku opracowała w latach 80. XX wieku amerykańska kosmetolożka Carole Jackson w swojej książce "Color Me Beautiful". Szybko jej pomysł - na analizę kolorystyczną opartą na barwach właściwych wiośnie, lecie, jesieni i zimie - zyskał popularność. Warto wiedzieć, że z podziału urody ze względu na jej typy mogą również korzystać mężczyźni - dotyczy on ich w takim samym stopniu co kobiet.

Ćwiczenia na określenie chłodnego lub ciepłego typu urody:

czytaj więcej

Nasza szkoła słynie prezentowania umiejętności zdolnych uczniów. Mamy na to wiele sposobów - jednym z bardziej znanych w środowisku - są pokazy mody. Wtedy to młodzież może zaprezentować swoje umiejętności z zakresu kreowania ubioru, eksponowania go i pozowania w nim przed publicznością.

Pomysł

            Jednak zanim dojdzie do finalnej prezentacji, trzeba przejść przez wiele etapów przygotowań. Zaczyna się oczywiście od pomysłu. Na szczęście naszym projektantom nie brakuje kreatywności, toteż wśród ich kolekcji można dostrzec drapieżne, kontrastowe stroje, jak i wesołe ubrania z nieoczywistym połączeniem barw.

czytaj więcej

Jakie buty najlepiej sprawdzają się w zimie? Oczywiście ciepłe, wygodne i nieprzemakające. Obecnie nie jest problemem znaleźć buty, które będą nie tylko stylowe, ale też ciepłe i wygodne. W sklepach dominuje obuwie z tworzyw sztucznych i nowoczesnych materiałów, jednakże coraz większą popularność zdobywają buty ze skóry naturalnej.

Dlaczego skóra?

W powszechnej opinii buty z naturalnej skóry są ponadczasowe, eleganckie i uchodzą za bardzo wytrzymałe. Nie bez powodu, buty wyjściowe damskie i męskie kojarzone są z piękną błyszcząca skórą, zgrabną cholewką i klasycznym kształtem. Co innego można powiedzieć o obuwiu zimowym - zaskakuje ono formą, wzornictwem, kolorystyką a nawet stylem, który często bywa nieszablonowy i młodzieżowy.

czytaj więcej

Współczesny świat i techniczne możliwości maszyn i urządzeń powoduje, że wkład pracownika w każdy produkt staje się coraz mniejszy. Zmechanizowany park maszynowy  często zastępuje kreatywne możliwości jednostki - nawet w modzie. Alternatywą do tego trendu jest Haute Couture, które symbolizuje kreatywne tworzenie odzieży oraz dodatków. Dlatego my (uczniowie technikum przemysłu mody Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu) zainspirowani tą ideą i różnymi technikami tworzenia projektujemy własne wzory i wykonujemy wyroby z różnych tworzyw.

CZYM JEST HAUTE COUTURE?

Haute Couture (z języka francuskiego - wysokie krawiectwo) oznacza nieszablonowe krawiectwo. To twórcza, ekskluzywna odzież szyta na miarę dla indywidualnego klienta. Taka nazwa często widnieje  pod zdjęciami strojów/kreacji gwiazd filmowych Hollywood.

czytaj więcej

Okres ferii zimowych sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Warto podczas wyjazdów na narty pamiętać o odpowiednim ubiorze, który zapewni ciepło, ale i wygodę. Na stoku czy trasie biegowej często zdarzają się trudne warunki pogodowe. Najbardziej uciążliwy jest wiatr i padający śnieg, dlatego strój powinien być dobrany adekwatnie do aury.

Na narty! A co założyć?

Proponuję tradycyjnie ubrać się „na cebulkę” – wtedy zawsze można coś z siebie zrzucić!

czytaj więcej

Od samego początku istnienia Podhala aż po dziś strój regionalny był i jest dumą, wizytówką górali żyjących na tych ziemiach. Szczególnie góralki zawsze dbały o to, aby posiadać różnorakie chustki, gorsety, szale, spódnice, koszule oraz paradne kolczyki i korale. W niedziele i święta ubierały swoje sykowne stroje, zakładały dodatki i szły do kościoła na modlitwę, by przy tej okazji się pokozać, bo góralka jak i każda kobieta chciała świetnie wyglądać i być podziwianą. Popatrzmy do sofy, cus tam ftoro mo?

czytaj więcej

Studniówka to wyjątkowy bal, na którym każda dziewczyna pragnie być modna i poczuć się jak księżniczka z ulubionej bajki z dzieciństwa. Dlatego też mam dla was parę propozycji i porad stylizacyjnych.

Na początek najważniejsze - w kreacji studniówkowej trzeba czuć się wygodnie, komfortowo. Starajcie się, by sukienka, którą wybierzecie nie była przyciasna ani za luźna, ponieważ w takiej nie będziecie dobrze wyglądać! A co z kolorystyką kreacji studniówkowej?

czytaj więcej

Jednym z zimą kojarzy się kominek i dobra książka, ale są też tacy, którzy myślą o aktywności fizycznej. Choć pogada raczej mało zimowa, turyści wyruszający w góry powinni zaopatrzyć się w kilka niezbędników.

Również ci, którzy wybierają się na narty czy łyżwy powinni zadbać o odpowiedni ubiór - nie tylko pod względem mody. Każdy chyba wie, że zimą należy ubrać się ciepło. Ale czy to wystarczy? Zakup odzieży sportowej powinno się dobrze przemyśleć, bo jest to (często) inwestycja na nawet na kilka lat. A elementy ubioru jak i akcesoria są niezbędne do odbycia bezpiecznej wyprawy. Na rynku znajdziemy tysiące kurtek, spodni itp. rzeczy nadających się do trekkingu, na narty czy łyżwy w różnych kolorach, wzorach i fasonach. Najważniejsze - aby wybrać te najbardziej dla siebie właściwe. 

czytaj więcej

Od kiedy pamiętam utwierdzałam się w przekonaniu, że to paznokcie są wizytówką kobiety. Oprócz twarzy, to najbardziej eksponowana część naszego ciała. Odgrywają istotną rolę w kontaktach międzyludzkich, werbalnych oraz niewerbalnych. Stąd ważna jest ich pielęgnacja. Dłonie często zdradzają wiek, gdyż pozbawione są gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie łoju. Mają również niewiele włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość skóry. Tym bardziej więc nie należy lekceważyć ich pielęgnacji. 

OCHRONA DŁONI
Skóra na naszych dłoniach jest cienka i delikatna. Bywa narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak: chłód, wiatr, słońce czy detergenty, które wysuszają naskórek.  Warto pamiętać o tych kilku punktach, aby nasze dłonie zawsze pięknie wyglądały:

czytaj więcej

Fotografia, którą wykonuję zupełnie odbiega od kanonów piękna narzucanych przez media. Dla mnie liczy się to, aby coś przyciągało uwagę odbiorcy, kreatywność, niecodzienny pomysł na zdjęcie, ukazanie emocji czy opowiedzenie konkretnej historii, a także oryginalny wygląd modelki i … oczywiście stylizacja! Jest ona jedną z ważniejszych kwestii na tego rodzaju zdjęciach. A to z uwagi na sporą liczbę odbiorców. Twórcy natomiast ten rodzaj sztuki pozwala trafić do świata ludzi kochających modę alternatywną oraz niecodzienny charakter zdjęć.

czytaj więcej

Uwaga, uwaga! Północ za kilka godzin, a ty dalej nie wiesz jak się pomalować, aby modnie wyglądać? O nic się nie martw! Przedstawiam najgorętsze trendy tego sezonu, a co za tym idzie - sylwestrowe! Propozycje niebanalne, prosto ze światowych pokazów! Jaki makijaż będzie modny jesienią i zimą 2017/2018? Sprawdźcie dziewięć propozycji, które pojawiły się na światowych pokazach.

METALIC
Do niedawna panowały matowe cienie, jednak teraz do łask wracają metaliczne kolory. Nie ważne czy wolisz klasyczny smoky eyes czy delikatne brązy - musi się błyszczeć! Perłowy makijaż bez dwóch zdań będzie pasować do każdej stylizacji!

czytaj więcej

Super się prezentować i czuć się wygodnie. W tę wyjątkową noc każda z nas chce błyszczeć! Trochę zaszaleć modowo! Dlatego tych kilka propozycji pozwoli każdej z was świetnie wyglądać ostatnią noc w roku 2017.

Strój na zabawę nie tylko powinien ładnie się prezentować. Ważne jest też to, abyśmy dobrze się w nim czuły. Poczucie komfortu i wygody jest bardzo ważne, bo przecież nie chcemy przez cały wieczór przejmować się zbyt obcisłą lub krótką sukienką nieprawdaż? Proponujemy, by przy wyborze stylizacji zwrócić uwagę na wygodę. Pamiętajmy też, że sylwetkę możemy modelować na różne sposoby - zabawy barwą, krojem czy kształtem.

TRENDY SYLWESTROWE 2017
W tegorocznego sylwestra będą królować takie kolory jak:

czytaj więcej

Kontrastowa kolorystyka ubrań to dla Roksany codzienność. Według niej biała i czarna barwa strojów to podstawa każdej kobiecej szafy. Rzeczy takie pasują do wszystkiego i nigdy nie wyjdą z mody!

Łączcie biel z czernią!
Połączenie bieli i czerni daje wiele możliwości stylizacyjnych. Świetnie sprawdza się w klasycznych, eleganckich zestawach jak i w nowoczesnych kombinacjach.

Outfit dla każdego? 
Z pewnością! Biała góra i czarny dół – wyszczupli i sprawi, że zawsze będzie się wyglądać stylowo. Więcej kolorów?
Niekoniecznie – ale interesująco będzie wyglądać barwna torebka lub buty.

Klasycznie, ale czy romantycznie?
I choć czerń i biel kojarzy nam się z klasyką, to czarna sukienka z w połączeniu z bielą będzie wyglądać wyraziście, ale... i romantycznie. Warunkiem - biały delikatny akcent kolorystyczny!

czytaj więcej

Moda byłaby tylko pustym słowem, gdyby nie ludzie, którzy ją tworzą. Moda nie zna pojęcia wieku. Odtąd o modnych trendach będą na naszym portalu mówili młodzi ludzie pracujący pod okiem świetnych fachowców i wychowawców w Zespole Szkół nr1 w Nowym Targu.

Skóra - materiał tak stary jak świat i cywilizacja. Czy może jeszcze czymś zaskoczyć lub inspirować?
"Cóż, skóra zawsze budziła dużo emocji, stanowi nieodłączny element garderoby każdego buntownika, jak również eleganckiej stylizacji, występuje także jako element strojów ludowych. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą… Jednak niezaprzeczalnie nie wychodzi z użycia, a jej zastosowanie jest naprawdę duże. Można z niej tworzyć całe stylizacje, dodatki, a nawet biżuterię" - mówi Alicja Sulka, uczennica w ZS nr 1 w Nowym Targu.
A co można zrobić z resztek?

czytaj więcej