W związku z przypadającą w dniach 1 – 19 listopada ogólnoświatową i ogólnopolską kampanią „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży” społeczność Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu po raz pierwszy włączyła się w obchody w/w kampanii, której organizatorem była Fundacja Szczęśliwe Jutro i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” („Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę. Ponieważ przemoc przybiera różne formy i oblicza, co roku kampania opatrzona jest innym hasłem przewodnim. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są kary cielesne.
W związku z programem organizowane były w szkole różne akcje i działania.
1-9 listopada klasy pierwsze i drugie opracowały "Dekalog dorosłego", który był wyeksponowany w auli szkolnej, następnie dwa wybrane plakaty wystawione zostały w nowotarskim MOK-u podczas gali podsumowującej akcję (19 listopada).
14 listopada - pokaz i zajęcia z samoobrony dla uczniów klasy II GI (grupy grafików) prowadzone przez uczniów klasy II Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu pod okiem senseia Aleksandra Kozieła.
16 listopada chętna młodzież wraz z panią pedagog wykonała pomarańczowe kokardki, które były przypięte do ubrań uczestników ZS1 podczas spotkania podsumowującego akcję - 19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
1-19 listopada w ramach kampanii wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia na temat tego czym jest przemoc.
15 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach profilaktycznych - Przestępczość i odpowiedzialność karna nieletnich przygotowanych przez funkcjonariuszy nowotarskiej policji. Zajęcia prowadzili młodsza aspirant p. Marzeną Kunat oraz starszym aspirant p. Rafał Skrobot.
Zespół ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przeprowadzi zajęcia profilaktyczne na temat bezpieczeństwa, naruszania prawa przez nieletnich, którzy sięgają po alkohol, środki psychoaktywne oraz podejmują inne działania niezgodne z prawem.
15 listopada młodzież z klas drugich i trzecich uczestniczyła w zajęciach z edukacji prawnej na temat cyberprzemocy. Celem ich było zwiększenie świadomości prawnej wśród młodzieży. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Stowarzyszenia SURSUM CORDA z Nowego Sącza - p. Halinę Rams i p. Renatę Czerwińską.
16 listopada cała społeczność szkolna ZS 1 wzięła udział w programie profilaktycznym „Przepis na sukces” opracowanym przez młodych – dla młodych. Spotkanie podzielone było na dwie części wykładową i muzyczną. Wykładzie profilaktycznym raper Jakub Nowak i Bartłomiej Krakowiak – pisarz, podróżnik podzielili się z młodzieżą swoim świadectwem życia. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można zapobiec uwikłaniu się w problemy z przestępczością, jak poradzić sobie z istniejącymi już zachowaniami destrukcyjnymi. Spotkanie miało za zadanie kształtować postawy asertywne i odpowiedzialne.
W drugiej części odbył się koncert popularnego rapera, który wykonał utwory o treści profilaktycznej. Jego obecność w szkole potrafiła lepiej trafić do młodzieży. Komunikatywny i autentyczny przekaz oparty o popularny rodzaj muzyki hip-hop da wymierny efekt minimalizacji niezdrowym zachowań w środowisku szkolnym.
16 listopada odbyło się też spotkanie profilaktyczne dla rodziców na temat cyberprzemocy, które poprowadzili pan Michał Pawłowski i Marek Regiec.
19 listopada występ uczniów ZS1 podczas gali podsumowującej projekt. Julia Barnaś wykonała utwór "Człowiek człowiekowi wilkiem", akompaniował jej na gitarze Andrzej Rzepiszczak, a grupa chętnych uczennic z naszej szkoły zaprezentowała układ choreograficzny "Przeciw przemocy".
Koordynacja działań w ZS1 „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży” panie pedagog - Anna Bachulska i p. Maria Rzadkosz.
Tekst p. A. Bachulska.