Pod takim hasłem został zorganizowany w naszej szkole 21-ego września br. Dzień Współpracy Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, dyrektorzy szkół średnich ze Słowacji i ponadgimnazjalnych z Nowego Targu, nauczyciele, młodzież. Współpraca transgraniczna Euroregionu Tatry obejmuje wiele obszarów – z oczywistych względów, to spotkanie skupiło się na sprawach edukacji, tradycji oraz ocenie możliwości, jakich dostarcza współpraca w ramach UE młodym ludziom. Ideą spotkania stała się prezentacja dokonań na niwie edukacyjnej i nie tylko zaproszonych szkół oraz wymiana doświadczeń w perspektywie dalszej współpracy nadgranicznej.

Przedstawicielami władz samorządowych i oświatowych, którzy zaszczycili obecnością uroczysty Dzień Współpracy Europejskiej byli:

p. Grzegorz Watycha – burmistrz Nowego Targu,

p. Bogusław Waksmundzki – przedstawiciel Zarządu Powiatu Nowotarskiego,

p. Maria Głuszak – przedstawicielka delegatury w Nowym Targu Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W mury naszej placówki  zawitali przedstawiciele słowackich średnich szkół:

p. Slavomir Kožar – dyrektor Strednej Priemyselnej Szkoly Elektrotechnickiej w Preszowie.

Nie zabrakło również dyrektorów nowotarskich szkół ponadgimnazjalnych, wśród których obecni byli:

p. Marta Sokołowska – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu,

p. Marian Nowak – dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego imienia Augustyna Suskiego w Nowym Targu,

p. Ryszard Gruszka – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Placówek imienia Stanisława Staszica w Nowym Targu.

Znakomitych gości, nauczycieli i młodzież powitał p. dyrektor naszej szkoły Grzegorz Józefczyk. Przypomniał, że miejsce obchodów, którym jest ZS nr 1 - to również utworzone w 2013 roku Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej w Nowym Targu pod patronatem Euroregionu Tatry w ramach unijnego programu współpracy transgranicznej. A zatem miejsce odzwierciedlające i promujące idee różnorakich form współpracy nadgranicznej młodych. Wyraził też nadzieję, że „uroczystość posłuży wzajemnemu poznaniu się, promowaniu walorów obszarów pogranicznych oraz krzewieniu lokalnych tradycji”.

Artystycznie prezentacje szkół zapoczątkowała grupa taneczna ze Sokoła. Wykonała taniec do wspaniale różnobarwnej i niezwykle emocjonalnej muzyki Karola Szymanowskiego. Następnie głos zabrał p. Bogusław Waksmundzki, który w swoim referacie omówił wyniki 25-letniej współpracy transgranicznej w ramach Euroregionu Tatry.

Przemawiali przedstawiciele szkół ze Słowacji- przybliżali specyfikę swoich placówek i możliwe formy dalszej współpracy.

Zgromadzeni w auli szkoły mieli okazję obejrzeć profesjonalnie przygotowane prezentacje multimedialne poszczególnych szkół nowotarskich, wystawy twórczości uczniowskiej, popisy muzyczne, pokazy mody, wystąpienia kabaretowe związane ze specyfiką kształcenia w poszczególnych placówkach, a na koniec skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego.

Co wydaje się dzielić - łączy! A co łączy - tworzy nową jakość! Tej - doświadczył każdy uczestnik Dnia Współpracy Europejskiej zorganizowanego w naszej szkole.