NIECH TAM INNI HALLOWEENY

MY DZIŚ DZIADY OBCHODZIMY!

Happening czytelniczy to całkowita nowość w naszej szkole! 28. października br. z biblioteki do auli podążyła grupa młodzieży, by tu - na scenie - odczytać Dziadów cz. II Adama Mickiewicza. Uczniowie wspaniale wystylizowali postaci z dramatu. Odpowiednio wybrali stój, makijaż, rekwizyty. W czasie kiedy zwyczaje obce naszej kulturze są przyjmowane bezkrytycznie, młodzież porywająco i twórczo interpretowała tekst mickiewiczowego dramatu, nobilitując w ten sposób rodzime rytuały. Nieszablonowe odtworzenie utworu poprzedziło krótkie wprowadzenie w obrzęd dziadów i wstęp do tekstu wieszcza Adama przygotowane przez prof. Krzysztofa Żebrowskiego.

Dodać należy, że już po raz drugi w naszej szkole zostały odczytane Dziady cz. II Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku młodzież interpretowała głosowo tekst tego dramatu romantycznego w bibliotece. Przed dniem zausznym poszukiwała słowiańskich korzeni tradycji związanych z początkiem listopada, a tekst wieszcza był ku temu dobrym początkiem.

A oto Ci, którym Dziady cz. II nie były obce na scenie auli szkoły:

Szymon Kurowski – z kl. III GR – jako Guślarz, człowiek przed którym rozwijają się nie tyko czerwone dywany,

Ala Sulka – z kl. II LO jako mocny głos Chóru ptaków nocnych,

Basia Dzioboń – z kl. II LO jako ptaszątko z pazurem z Chóru ptaków nocnych,

Bartek Pękała– z kl. II LO jako uparty duch młodzieńca z wielkim sercem,

Gabrysia Zarotyńska – z kl. II LO jako wspaniale zaangażowana osóbka z Chóru,

Daria Nowak – z kl. II GR jako zwiewna i ulotna Dziewczyna,

Ola Kaleciak – z kl. II GR jako nieszablonowa osóbka z Chóru,

Rafał Sarata – z kl. II TI jako Widmo z okrucieństwem w głosie (a nie wygląda na okrutnika),

Agata Buła – z kl. I GI jako aniołeczek, cudowna Rózia,

Julka Hamrol – z kl. I RL jako zjawiskowa osóbka z Chóru,

Julka Trychta – z kl. I FM jako Starzec prawie Gandalf,

Iza Sowa – z kl. I FM – jako Sowa - osóbka ze szponem, co było słychać ze sceny,

Kasia Gierat – z kl. I FM jako Kruk - osóbka z niezłym dziobem i piękną dykcją,

Kacper Szyszka- z kl. I FM jako aniołeczek, wspaniały Józio,

Marcelina Domalik – z kl. I FM jako urocza Pasterka zapatrzona w młodzieńca z wielkim sercem,

Paulina Pietraszek – z kl. I FM jako osóbka z Chóru, taka co ze świecą ją znajdziesz.

Obsługą sprzętu grającego fachowo zajął się  Krzysiek Barnaś – z kl. II TI.

Wszystkim tym uczestnikom happeningu składam podziękowanie za wspaniałe zaangażowanie - Elzbieta Bogaczyk.

(zdjęcia- prof. M. Bachulski)