W latach 2017-2021 Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu uczestniczył będzie w realizacji dwóch projektów zainicjowanych przez Powiat Nowotarski - pod nazwami:  "Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w branży elektryczno-elektronicznej w powiecie nowotarskim" oraz "Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej w powiecie nowotarskim" . W związku z ich realizacjami uczniowie i nauczyciele skorzystać będą mogli z możliwości podnoszenia i nabywania nowych umiejętności, wiedzy oraz kwalifikacji. Ponadto zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Nowotarskiego od dnia 1 maja 2017 r. funkcjonuje w ramach naszej szkoły Centrum Kształcenia Praktycznego w Nowym Targu. Dzięki temu młodzież z terenu powiatu (i nie tylko) zyskuje szansę doskonalenia umiejętności zawodowych. W ramach realizacji tzw. poddziałania 10.2.2 w naszej szkole zostaną przeprowadzone dla uczniów kształcących się w branży administracyjno-usługowej oraz branży elektryczno-elektronicznej (wszystkie zawody) między innymi:

1. Kurs prawa jazdy kat. B (począwszy od roku 2017)
  2. Płatne staże zawodowe u pracodawców (począwszy od roku 2017)
  3. Kursy (wybrane, począwszy od roku 2017):
  1. Pierwsza pomoc przedmedyczna w zawodach branży administracyjno - usługowej;
  2. Pierwsza pomoc przedmedyczna w zawodach branży elektryczno-elektronicznej;
  3. Tworzenie, edycja i druk grafiki komputerowej na potrzeby reklamy;
  4. Projektowanie i wykonywanie gadżetów reklamowych;
  5. Fotografia reklamowa dla techników organizacji reklamy;
  6. Oprogramowanie biurowe w pracy technika organizacji reklamy;
  7. Techniki reklamy, marketing internetowy. Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej;
  8. Rysunek żurnalowy;
  9. Techniki zdobnicze odzieży i dodatków odzieżowych;
  10. Projektowanie, wykonanie oraz ekspozycja strojów i dodatków odzieżowych;
  11. Komputerowe wspomaganie projektowania odzieży;
  12. Tworzenie stron internetowych;
  13. Komputerowy skład publikacji DTP oraz wydruk cyfrowy;
  14. Nagrywanie i montaż filmów video oraz ścieżek audio;
  15. Fotografia reklamowa w pracy fototechnika;
  16. Fotografia plenerowa, pejzażowa;
  17. Obsługa urządzeń fototechnicznych;
  18. Planowanie przebiegu procesu transportowego;
  19. Magazynowe systemy informatyczne oraz automatyczna identyfikacja towarów;
  20. Wirtualne laboratorium logistyki;
  21. Administracja sieciowymi systemami operacyjnymi w oparciu o Windows Server;
  22. Programowanie aplikacji internetowych w oparciu o język PHP i bazę danych MySQL;
  23. Tworzenie stron internetowych z elementami grafiki komputerowej;
  24. Edycja i tworzenie multimediów w programie Adobe Flash;
  25. Projektowanie i wykonywanie lokalnych sieci komputerowych;
  26. Serwisowanie i konfiguracja urządzeń komputerowych oraz systemów operacyjnych;
  27. Relacyjne bazy danych w oparciu o bazę MySQL, podstawy języka SQL;
  28. Konfiguracja urządzeń sieciowych;
  29. Język angielski zawodowy dla uczniów branży AU oraz EE;

4. Wizyty zawodoznawcze do pracodawców i firm z branży AU oraz EE.

Oprócz wsparcia dla młodzieży w ramach realizacji wspomnianych wcześniej projektów do naszych szkolnych pracowni zostanie już w 2017 roku zakupiony nowoczesny sprzęt.  Jak widać oferta jest bogata, każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie. Jak zapewne zauważyliście, w naszej szkole na wszystkich kierunkach realizowana jest - oprócz innych przedmiotów - matematyka na poziomie rozszerzonym (na życzenie samych uczniów - tak, tak - dobrze przeczytaliście - uczniów!) - w technikum to niezbędne. Pozwala to nie tylko myśleć już o studiach, ale także ułatwia uzyskanie (z uwagi na większą ilość godzin i zarazem ćwiczeń w rozwiązywaniu zadań) wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym z matematyki również na obowiązkowym tzw. poziomie podstawowym. Dla tych jednak, którzy obawiają się tego przedmiotu - w ramach realizacji kolejnego projektu - począwszy od roku szkolnego 2017/2018 przewidzieliśmy zajęcia wyrównawcze (także rozwijające zainteresowania) z matematyki (dla chętnych), a także zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego z geografii. Jakby tego było mało - od roku 2018 będziemy brać udział w tzw. Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej - zajęciach, warsztatach, kołach naukowych i wyjazdach prowadzonych i organizowanych we współpracy z uczelniami z Małopolski (między innymi Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie) w zakresie informatyki, fizyki oraz języka angielskiego.

Informacja p. dyrektor mgr inż. Grzegorz Józefczyk