13. października br. uczniowie klasy I GI w Muzeum Podhalańskim wysłuchali wykładu dr hab. Jerzego M. Roszkowskiego dot. ustalania południowej granicy polskiej od zakończenia I wojny światowej po porozumienia krakowskie. Następnie wyruszyli wraz panem Robertem Kowalskim - kustoszem Muzeum Podhalańskiego na spacer po Nowym Targu, krórego celem było poznanie miejsc w Nowym Targu związanych z żołnierzami Legionów Polskich walczącymi w I wojnie światowej. Wędrówka wiodła ulicami Nowego Targu począwszy od budynku Ratusza i przechodziała m. in. obok naszego Sokoła - a zakończyła się na cmentarzu w miejscu spoczynku legionistów. Opieką grupę młodzieży otoczyli prof. E. Bogaczyk i prof. K. Żebrowski.
Przypominamy, że budynek, w którym mieści się nasza szkoła to dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Nowym Targu (informuje o tym napis na frontonie budynku). Była to organizacja skupiająca młodzież, propagująca idee związane z rozwijaniem tężyzny fizycznej, ale też z szerzeniem świadomości narodowej, patriotyzmu. Z członków wspomnianego towarzystwa rekrutowali się walczący o niepodległość Polski w trakcie I wojny światowej Legioniści Polscy.
Towarzystwa Gimnastyczne "Sokół" prężnie działały w wielu miejscach w Polsce - będącej pod zaborami. Trawły aż po ich delegalizację przez komunistów. Zostały reaktywowane po upadku Polski Ludowej (1989 r.).
Symbolem towarzystwa został sokół, zakamuflowany Orzeł Biały (znak zakazany przez zaborców). Rzeźba sokoła z naszego budynku obecnie znajduje się w Muzeum Podhalańskim.
Tekst prof. E. Bogaczyk.