Wycieczka zawodoznawcza informatyków to zwykle spore wydarzenie. Zawsze chcemy zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie - czyli np. przejechać prawie 1000 km w jeden dzień!
W ostatnią środę 15.05.2019 roku grupa informatyków wzięła udział w wizycie zawodoznawczej zorganizowanej w ramach projektu „Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w branży elektryczno-elektronicznej w powiecie nowotarskim”.
Wyruszyliśmy dość wcześnie, bo już o godzinie 1.00. Pierwszym punktem planu było odwiedzenie zakładu produkcyjnego NTT System pod Warszawą. Przedstawiciel firmy opowiedział nam o historii zakładu, warunkach pracy oraz o przebiegu produkcji. Następnie zwiedziliśmy halę produkcyjną ze stanowiskami montażowymi, instalacyjnymi oraz testowymi. Zwróciliśmy uwagę na komputery typu all-in-one oraz bardzo wydajne serwery. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że nawet w tak dużej firmie obrazy systemów operacyjnych wgrywane są w taki sam sposób jak w naszej szkole. Dowiedzieliśmy się także, jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować w NNT System.
Nieznacznie spóźnieni dotarliśmy do elektrowni w Bełchatowie (tak naprawdę elektrownia znajduję się w miejscowości Rogowiec). Po dokładnej kontroli bezpieczeństwa ruszyliśmy na zwiedzanie elektrowni. Widok dolnej tylko części 300 m komina , wysokiego na ok. 90 m jednego z 12 pieców oraz hali turbin o długości ok. 1 km zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Oprócz rozmiarów oszołomiły nas także inne liczby: temperatura pomieszczeń, wartość hałasu w zakładzie, ilość spalanego węgla w ciągu jednego dnia (120 000 ton), ilość produkowanej energii (20% energii w Polsce). Zainteresowanych odsyłamy na stronę elektrowni, gdzie możecie się dowiedzieć więcej o całym procesie technologicznym (https://elbelchatow.pgegiek.pl/Technika-i-technologia).
Następny punkt programu to obejrzenie z tarasu widokowego kopalni odkrywkowej, która ponoć widoczna jest z kosmosu. Niestety, perspektywa płata figle i uczniom zdawało się, że wykop o wymiarach ponad 12 km długości, 3 szerokości i 200 m głębokości jest paradoksalnie mały.
Około godziny 18 dotarliśmy do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Wzięliśmy udział w prelekcji dotyczącej historii informatyki, podczas której mogliśmy oglądnąć stare nośniki danych oraz pierwsze dwudziestokilogramowe laptopy. Następnie mieliśmy zaszczyt spotkać się z jednym z konstruktorów polskiego komputera ODRA JC 1305 ELWRO panem Romualdem Jakubcem, który pokazał nam działający komputer z 1975 roku. W poniższym linku możecie się więcej dowiedzieć o tym komputerze (http://www.muzeumkomputerow.edu.pl/ekspozycje/Operacja_Thanasis.html). Następnie obejrzeliśmy resztę ekspozycji. Podczas zwiedzania pan Marek Regiec odszukał swój pierwszy komputer, Atari 65XE, na którym kiedyś stworzył swój autorski system operacyjny ROS (Regiec Operating System). Ok. godziny 20 pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Michał Pawłowski
Marek Regiec