Jednym z zimą kojarzy się kominek i dobra książka, ale są też tacy, którzy myślą o aktywności fizycznej. Choć pogada raczej mało zimowa, turyści wyruszający w góry powinni zaopatrzyć się w kilka niezbędników.

Również ci, którzy wybierają się na narty czy łyżwy powinni zadbać o odpowiedni ubiór - nie tylko pod względem mody. Każdy chyba wie, że zimą należy ubrać się ciepło. Ale czy to wystarczy? Zakup odzieży sportowej powinno się dobrze przemyśleć, bo jest to (często) inwestycja na nawet na kilka lat. A elementy ubioru jak i akcesoria są niezbędne do odbycia bezpiecznej wyprawy. Na rynku znajdziemy tysiące kurtek, spodni itp. rzeczy nadających się do trekkingu, na narty czy łyżwy w różnych kolorach, wzorach i fasonach. Najważniejsze - aby wybrać te najbardziej dla siebie właściwe. 

 

Bielizna termoaktywna – zatrzymaj ciepło
Zimą - przy niskiej temperaturze świetnym rozwiązaniem jest zatrzymanie ciepła już przy samej skórze. Stąd bielizna termoaktywna - to idealne rozwiązanie. Ta warstwa ubioru powinna się składać z koszulki/bluzki, spodenek/spodni, które ściśle przylegają do ciała, by zapewnić komfort termiczny. Dlatego pamiętaj o właściwym doborze rozmiaru. Bielizna taka jest szybkoschnąca i nie krępuje ruchów. Warto zaopatrzyć się w strój wykonany bezszwowo, aby nie narażać skóry na otarcia.

Kurtka – podstawa każdej wycieczki
Kurtka to podstawa. W każdym sklepie znajdziesz wiele modeli. Jednak najważniejsze, aby kurtka była nieprzemakalna. Warto też zwrócić uwagę,na nieprzepuszczalność wiatru. Jeśli planujesz długie spacery czy wyjazd na narty, watro zaopatrzyć się w kurtkę z tym parametrem. Pamiętaj, aby sprawdzić również poziom oddychalności i wybrać model z kapturem (bo czasem czapka to za mało). Szwy w kurtce powinny być klejone (dzięki temu nie przepuszczą wody), kołnierz - wysoki, a długość kurtki sięgająca poniżej pasa w celu lepszej ochrony przed zimnem. Warto też zwrócić uwagę na ściągacze u dołu i na rękawach, zapobiegną one przedostawaniu się śniegu do wnętrza kurtki.

Buty – stąpaj wygodnie gdzie tylko chcesz
Buty powinny być przede wszystkim wygodne. Czy to spacer czy długie wyprawy model powinien być odporny na niskie temperatury. Warto wybrać model z grubą podeszwą, która nie jest podatna na odkształcenia o dobrej przyczepności. Powinny mieć też wyższą cholewkę i właściwie ocieplone wnętrze.

Plecak – zabierz wszystko, czego potrzebujesz
Ciężko wyobrazić sobie wycieczkę bez plecaka . Musisz zmieścić w nim wszystko, czego potrzebujesz w drodze. Określ jego wielkość oraz pojemność.
Plecak trekkingowy nadaje się na krótkie wycieczki. Jeśli twoja wyprawa ma potrwać kilka dni, pomyśl o plecaku alpinistycznym. Plecak zimowy jest wykonany z najmocniejszych materiałów. Posiada protektory chroniące plecy przy upadku, np. podczas jazdy na nartach. Niezależnie od wyprawy zwróć też uwagę, by był wodoszczelny i miał przeciwdeszczowy pokrowiec. Odpowiedni model powinien być wyposażany w szelki i usztywnienia oraz stelaż umożliwiający wentylację, który oddzieli materiał od pleców i odparuje wilgoć.

Termos – uzupełnia płyny i rozgrzewa organizm
Niezbędnym akcesorium na zimowe wyprawy jest termos. Górskie wyprawy wymagają uzupełnienia zapasów płynów. W mroźne dni, warto dopilnować, aby napój był ciepły. Istnieją termosy wyposażone w uchwyt lub pasek – o takich warto pomyśleć na zimę, aby nie  zdejmować rękawiczek na szlaku, przy kilkustopniowym mrozie. Z tego samego względu warto zastanowić się nad modelem pokrytym warstwą antypoślizgową, która zapewni lepszy pewniejszy chwyt. Jeśli termos nam nie odpowiada, alternatywą będzie kubek termiczny. Pasuje zarówno do górskich wycieczek jak i miejskiego życia. Jest mniejszy i bardziej poręczny. Niestety, nie nadaje się na długie wyprawy, a jedynie na relaksacyjne, l kilkugodzinne spacery.

Co jeszcze? Niezbędne elementy i użyteczne dodatki
Warto oczywiście pamiętać również o czapkach, rękawiczkach, chustach, kominiarkach, które pozwolą zatrzymać ciepło i zadbać o zdrowie. Ich wybór na rynku jest ogromny. Z myślą o górskich wycieczkach dobrze by było zaopatrzyć się w kije trekkingowe i raki. Wędrówka dzięki nim będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza. Po skompletowaniu proponowanego niezbędnika pozostanie już tylko zaplanowanie wypadu. Życzę świetnej zabawy i wrażeń w zimowej aurze.

Tekst: Klaudia Karnafel uczennica kl. III LO

korekta: p. E. Bogaczyk; opieka merytoryczna: p. M. Pietrzak

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale 2018-01-21          

https://twoje-podhale.pl/moda-niezbednik-zimowy-wedlug-klaudii-karnafel,a2640