W sobotni poranek 24 września br. grupa śmiałków ze Sokoła wraz z opiekunem mgr Anną Ryś, wyruszyła na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Wyjazd ten był organizowany przez PTTK Oddział „Gorce” i łączył w sobie dwie imprezy turystyczne- XI Rajd Pieszy „Barwy Jesieni” oraz Międzynarodową Sztafetę Turystyczną organizowaną pod hasłem „Wędruj z nami ojczystymi szlakami”. Grupa uczestników z terenu Nowego Targu liczyła ponad 100 osób, w tym reprezentacja Sokoła - 4 wspaniałych wędrowców. Aktywnie postanowili spędzić sobotę: Jola Strzęp z kl. II TGR, Julia Hamrol i Janusz Pilny z kl. I RL oraz Bartek Pękała z kl. II LO.

Z relacji prof. Anny Ryś. Najpierw udaliśmy się w okolicę Jerzmanowic, aby zwiedzić Jaskinię Nietoperzową, która słynie nie tylko z licznej populacji nietoperzy, ale również ze znalezisk krzemiennych grot i oszczepów wykonanych przez pierwsze grupy homo sapiens. Jaskinia ta ma 306 m długości i jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Obok groty utworzono stanowisko geologiczne, gdzie mogliśmy oglądnąć skały powstałe w różnych erach geologicznych. W Jaskini Nietoperzowej nagrywano sceny do wielu filmów m.in. „Ogniem i mieczem”.
Następnie przeszliśmy Doliną Będkowską podziwiając charakterystyczne grupy skał takie jak Iglica, Dupa Słonia (Zamczysko) i najwyższe wzniesienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej Skałka 502 (Grodzisko) o wysokości 512,8 m n.p.m. Był również wodospad Szum, który sprawił wiele radości najmłodszym uczestnikom rajdu, zasilając wodą zakupione pamiątkowe „śpiewające ptaszki” - co napawało grozą resztę grupy. Na zakończenie udaliśmy się jeszcze w okolice Bolechowic, aby zobaczyć kolejną ciekawą grupę skał – Bramę Bolechowicką.
Jako opiekun Szkolnego Koła Turystycznego dziękuję Joli, Julii, Bartkowi i Januszowi za mnóstwo pozytywnej energii podczas wspólnej wędrówki.

(źródło – tekst, zdjęcia prof. Anna Ryś)