Dnia 10-ego października br. w naszej szkole gościł aspirant celny Stanisław Mrotek z Oddziału Celnego w Andrychowie. Uczniowie klasy II LO z profilu technik logistyk wzięli udział w prelekcji na temat: „Zadania kontrolne realizowane przez Służbę Celną w obszarze transportu drogowego”.

W ramach tego spotkania uczniowie zostali zapoznani z krajowymi i międzynarodowymi przepisami związanymi z kontrolą transportu drogowego, a także z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowców. Dodatkowo pan aspirant przeprowadził ćwiczenia polegające na prawidłowym opisaniu tarczki tachografu, doborze odpowiedniej wykresówki w zależności od urządzenia oraz ręcznej rejestracji określonych typów aktywności kierowcy. Analizowane przypadki pozwoliły w praktyce zobaczyć uczniom jak prawidłowo powinien wyglądać czas pracy i odpoczynku kierowcy. Uczniowie mogli także przy użyciu urządzenia kontrolnego samodzielnie sprawdzić wypełnione wykresówki i ocenić czy dany kierowca pracował zgodnie z przepisami.

Logistycy zakończyli prelekcję z nową wiedzą i umiejętnościami, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.

(tekst i zdjęcia prof. Małgorzata Gałka)