25. listopada w auli Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu w 141 rocznicę urodzin Władysława Orkana - pisarza, poety, publicysty i działacza społecznego uczczono pamięć patrona szkoły. Zespół Szkół nr 1 od 1981 roku nosi imię młodopolskiego pisarza i od tego czasu święto połączone jest ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści przyrzekali pilnie się uczyć i dbać o dobre imię szkoły, kierując się myślą wyrażoną we "Wskazaniach do synów Podhala": "Wróć braciom, coś wiedzą zdobył". W inscenizacji przygotowanej przez młodzież Sokoła przywołane zostały najważniejsze wątki z biografii Dumaca z Gorców oraz jego utwory poetyckie i fragmenty prozy. Uroczyście wybrzmiały góralskie przyśpiewki poświęcone Orkanowi. Uzupełnieniem recytacji była prezentacja multimedialna.

Po zakończeniu akademii delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona na placu Słowackiego nieopodal szkoły.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły wzbogacone zostały o grę miejską "Orkan wiecznie żywy", w której uczestnicy z ZS1 i Gimnazjum nr 2 rozwiązywali zadania dotyczące twórczości i działalności społecznej Władysława Orkana. Relację z gry miejskiej przeczytacie  w osobnym artykule.

Tekst: prof. J. Fryźlewicz-Luberda; zdjęcia prof. M. Bachulski