25. listopada br. grupa młodzieży z klasy I FM Zespołu Szkół nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu wzięła udział w grze miejskiej "Orkan wiecznie żywy". Impreza została przygotowana z okazji obchodów Dnia Patrona w Zespole Szkół nr 1. Celem zmagań było bliższe poznanie postaci i działalności Władysława Orkana.

Młodzież podzielona na 3 grupy: fotograficy - opiekun prof. A Nenko, odzieżowcy - prof. E. Bogaczyk i gimnazjaliści - prof. A. Bryniarska, wyruszyła spod budynku Sokoła, by zrealizować zadania z otrzymanej instrukcji do gry. Każda z grup rozpoczęła swoją przygodę z Orkanem w Bibliotece ZS nr 1. Tu kolejno wysłuchała krótkiej informacji dotyczącej postaci pisarza oraz wykonała polecenia wykorzystując jego teksty zgromadzone w księgozbiorze szkolnym. Następnie grupy udawały się pod pomnik Władysława Orkana, by zmagać się z zadaniami matematycznymi związanymi tematycznie z obeliskiem. I dalej ulicami Nowego Targu (m. in. ulicą Władysława Orkana) podążały do: Galerii BWA JATKI, Muzeum Podhalańskiego, Biblioteki Pedagogicznej oraz siedziby Związku Podhalan.

W Galerii BWA "Jatki" pod fachowym okiem pani Anny Dziubas uczestnicy wykonywali ekslibrisy, wykorzystując ornamentykę związaną z Gorcami. Tu mieli też okazję do zabawy - rysowali portrety z zasłoniętymi oczami, wysłuchali z entuzjazmem piosenki "jatkowej" świnki. W Muzeum Podhalańskim jedną z grup powitał pan Bolesław Bara - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, a w trakcie wykładu pani Dominiki Wolskiej młodzież poznała historię i lokalizację oryginalnego posagu Władysława Orkana oraz jego repliki. Natomiast w Bibliotece Pedagogicznej pani Monika Dzwolak-Grubarek zaznajomiła młodzież z treścią wybranych tekstów pisarza, a pani Jagoda Jurkowska z walorami turystycznymi rodzinnych okolic Dumaca z Gorców. Następnie uczniowie bezbłędnie zlokalizowali ulicę Władysława Orkana i tu kolejno wykonywali zadania z instrukcji. Ostatni etap gry znajdował się w siedzibie Związku Podhalan. Jego wiceprezes pan Julian Kowalczyk omówił i przybliżył młodzieży więzi łączące Władysława Orkana ze Związkiem Podhalan. Wzbogacił je z cytatami z przemówień i pism pisarza.

Każda z grup biorących udział w grze świetnie zrealizowała swoje zadania. A w trakcie ich wykonywania Orkan ożył i zakorzenił się w pamięci młodych ludzi. Gra "Orkan wiecznie żywy" - z relacji uczestników - była wspaniałą miejską przygodą, świetnie spędzonym czasem, dzięki niej uzyskali oni ogromną ilość informacji dotyczących pisarza i społecznika.

Przedstawicielom wszystkich instytucji składamy serdeczne podziękowania za wspaniałe przyjęcie młodzieży z opiekunami oraz fachowe przygotowanie etapów gry "Orkan wiecznie żywy".    

Tekst prof. E. Bogaczyk; zdjęcia - Krysia Gubała i Gosia Mach z klasy II FI