28 marca br. uczniowie klasy II TI uczestniczyli w ekonomicznej grze planszowej - Chłopska Szkoła Biznesu, która inspirowana jest XVIII-wieczną historią przedsiębiorczych rzemieślników z Andrychowa. Gra ta jest symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników, która w przystępny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej.
Tym razem szkolna lekcja stała się niezłą grą dla informatyków z kl. II.
Zajęcia przeprowadzone zostały pod okiem prof. A. Ryś.
Chłopska Szkoła Biznesu to gra edukacyjna dotycząca przedsiębiorczości społecznej. Zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. 28 marca br. odbyły się warsztaty w naszej szkole, a uczniowie klasy II TI pod opieka mgr Anny Ryś rozegrali dwa etapy gry. Warsztaty i grę prowadziła pani Anna Rychły-Mierzwa.
Pierwszy etap gry miał na celu przybliżenie uczniom mechanizmów wolnego rynku i stanowił praktyczną edukację przedsiębiorczości. Uczniowie zostali podzieleni na 13 dwuosobowych drużyn. Każda to gracze, którzy tworzyli spółkę. Otrzymywali fundusze i karty czasu, dzięki którym mieli możliwość produkcji, handlu oraz służbowego wyjazdu. Ten ostatni był szansą na zdobycie dodatkowych funduszy. Rozgrywka była bardzo emocjonująca, bowiem czas płynął szybko, a nie zawsze wykupione wyjazdy przynosiły spodziewany zysk. Zwycięzcą pierwszego etapu została drużyna w składzie: Rafała Sarata i Krzysztofa Barnaś, która zdobyła największy zysk.
Drugi etap również polegał na pomnażaniu swojego majątku, ale zarobione pieniądze przeznaczano na cele społeczne: fundacje, stowarzyszenia, cechy, towarzystwa ubezpieczeń społecznych i inne. Tutaj rywalizację wygrała drużyna dziewcząt: Grażyna Chlebek i Katarzyna Karlak. Dzięki temu zwycięstwu zostały zaproszone na finał akcji czyli międzyszkolny turniej Chłopskiej Szkoły Biznesu, który odbędzie się w Krakowie ok. 25 kwietnia.
Zdjęcia, tekst prof. A. Ryś