Dnia 12 i 13 maja 2021 roku klasa 2PMR i 2PI wzięła udział w pokazie popularnonaukowym „CREDO i promieniowanie kosmiczne”. Uczniowie uzyskali informacje o tym czym jest wspomniame CREDO - a mianowicie  to planetarny detektor cząstek promieniowania kosmicznego (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), który umożliwia każdemu właścicielowi smartfona z aparatem fotograficznym włączenie się w międzynarodowy projekt i zostać badaczem odkrywającym największe zagadki wszechświata. Liczymy, że uczestnicy włączą się w to interesujące przedsięwzięcie.

W projekcie, próbującym weryfikować hipotezy dotyczące kwantowej struktury czasoprzestrzeni czy potencjalnych związków między promieniowaniem kosmicznym a trzęsieniami ziemi bądź zachorowalnością na raka , biorą udział polskie uczelnie m.in. Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET.

"Myślę, że CREDO ma wyjątkową zdolność wchodzenia i odkrywania zupełnie niezbadanego królestwa nauki”. 

                                                                                                                        Michaił W. Miedwiediew

Więcej informacji na ten temat:

https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3119:kazdy-moze-zostac-lowca-czastek-promieniowania-kosmicznego-wystarczy-smartfon-i-aplikacja-credo-detector&catid=49&lang=pl&Itemid=944