26 listopada 2021 r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji społeczność szkolna spotkała się na akademii, podczas której trochę na poważnie i trochę na wesoło mogliśmy sobie przypomnieć, kim był nasz Patron – Władysław Orkan. Zespól Szkół nr 1 od 1981 roku nosi imię młodopolskiego pisarza i od tego czasu święto połączone jest ze ślubowaniem uczniów. Pierwszoklasiści oraz w tym roku także uczniowie klas drugich przyrzekali pilnie się uczyć i dbać o dobre imię szkoły, kierując się myślą wyrażoną we "Wskazaniach do synów Podhala": "Wróć braciom, coś wiedzą zdobył". W inscenizacji przygotowanej przez młodzież „Sokoła” recytowane były utwory poetyckie Dumaca z Gorców oraz wybrzmiały góralskie przyśpiewki poświęcone Orkanowi. Uzupełnieniem recytacji była prezentacja multimedialna.

Po zakończeniu akademii delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona na placu Słowackiego nieopodal szkoły.

 Tekst p. J. Kapel, zdjęcia wykonali Emilia Błęka i Fabian Grabowski z kl. III FL.