Praktyki zawodowe uczniów „Sokoła” w ramach programu Leonardo da Vinci

Numer projektu 2011-1-PL1-LEO01-18874 

Nauczyciele z Zespół Szkół nr 1 w Nowym Targu:  Barbara Rybczyńska (lider) oraz Marek Ciężobka i Grzegorz Dworak opracowali i zrealizowali projekt zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów Technikum w zawodzie technik informatyk. Odbyły się one w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Projekt ten został zrealizowany i sfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” - Leonardo da Vinci. Uczestniczyło w nim 18-stu uczniów z klas III  i IV Technikum .


26 lutego 2012 r.  grupa naszej młodzieży dotarła do uniwersyteckiego miasta Plymouth, położonego w malowniczej nadmorskiej okolicy w pobliżu Kanału La Manche. Uczestnicy praktyk w trakcie miesięcznego pobytu w Wielkiej Brytanii mieszkali u  rodzin angielskich i pracowali w różnych firmach informatycznych wraz ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, Włoch . Rzuceni na głęboką wodę musieli sobie poradzić w obcym dla siebie środowisku. Z tej próby wyszli zwycięsko! Świadczyć mogą o tym informacje, które dotarły do naszej szkoły m. in. od koordynatora praktyk w Wielkiej Brytanii.  Wyraził on swoje wielkie zadowolenie z umiejętności zawodowych i komunikacyjnych, jakie zaprezentowali nasi uczniowie. Zaznaczył też, że właściciele firm informatycznych z  Plymouth są gotowi do przyjęcia kolejnych grup uczniów, w celu odbycia  praktyk zawodowych.
Uczestnicy projektu prócz bezcennego doświadczenia nabytego w brytyjskich firmach, mieli też okazję do poznania okolicy podczas organizowanych wycieczek krajoznawczych. Obejrzeli między innymi ruiny zamku legendarnego króla Artura,oceanarium, tropikalny ogród z projektu Eden oraz zwiedzili urocze okolice Plymouth. Wrócili zadowoleni i bogaci w nowe umiejętności oraz wrażenia.
30 maja  w auli Zespołu Szkól nr 1 im.W.Orkana odbyło się spotkanie podsumowujące projekt zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów Technikum w zawodzie technik informatyk. 
Licznym zebranym, uczestnicy projektu przedstawili przygotowania oraz przebieg praktyk ,które odbyły się w Plymouth w Wielkiej Brytanii.